המדריך לבוחר – חלק 2

ביבי? גנץ? רוצים לדעת את תוצאות של הבחירות הקרובות?

יש לי בשבילכם חידה ובואו נראה מי יענה עליה נכון. 

התשובה לחידה גם תעזור לכם לגלות את תוצאות הבחירות הקרובות, ובתור בונוס נלמד שיעור קטלני על כסף, בריאות ואושר.

מוכנים? מעולה, נתחיל בחידה. 

למדינת ישראל יש מעט מדליות אולימפיות, אבל יש ענף אחד שבו אנחנו אלופי העולם כל שנה, בכל הגילאים וכמעט בלי מתחרים. החידה היא מה הענף או התחום שבו אנחנו שולטים בעולם?

כדי לענות על החידה אני אתן לכם שבע שניות לחשוב על התשובה לפני שאני אחשוף את התשובה הנכונה. יש?

7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. 

התשובה היא קיטורים! אנחנו אלופי העולם בתלונות וקיטורים.

פעם אפילו שמעתי מחקר שגילה שישראלים מתחתנים רק כי אי אפשר להאשים את הפוליטיקאים בכל דבר. 

עכשיו שימו לב, אני יודע שאתם משתוקקים כבר לגלות איך הקיטורים שלכם קשורים לראש הממשלה הבא, לחשבון הבנק שלכם, למצב הבריאות ולאושר האישי שלכם.

ברוכים הבאים לפרק מספר 2 במדריך לבוחר.

שימו לב. במגילת זכויות האדם של האו"ם מופיעות 30 זכויות שמגיעות לכל אדם. בדקתי אחת-אחת ולא מצאתי שם את הזכות לקטר. אבל בסעיף מספר 21 מצאתי שם את הזכות לדמוקרטיה שכוללת את הזכות לבחור.

ושימו לב לנתון הבא: במדינת ישראל יש 6.3 מיליון בעלי זכות הצבעה. אבל בבחירות האחרונות הצביעו רק 4.3 מיליון. כלומר, יש 2 מיליון אנשים שיכלו לבחור, אבל פשוט לא הצביעו. יכול להיות ש-2 מיליון אנשים פשוט ויתרו על הזכות שלהם לבחור? אז זהו, שלא.

והנה השיעור החשוב שלנו להיום שקשור לכל מעגלי החיים: בחירה היא לא רק זכות. בחירה היא פעולה בלתי נשלטת ובלתי נמנעת. בכל רגע ובכל שנייה בחיים אתה מבצע בחירות. גם כשאתה לא בוחר - אתה בוחר. אין רגע אחד בחיים שאתה לא מבצע בחירות. אני קורא לעיקרון הזה בחירה ללא הפסקה.

רגע, רגע. לא צריך לרגוז. אני מרגיש אותך ושמעתי את השאלה שלך. רצית לדעת במה אתה בוחר כשאתה לא בוחר, נכון? 

אז תראו, כשאתה לא בוחר, אתה בוחר במה שאתה לא רוצה לקבל. אני אחזור על זה שוב. בכל פעם שאתה לא מממש את הזכות שלך לבחור – אתה בוחר במה שאתה לא רוצה לקבל.

כעת הגיע הזמן להכיר את ראש הממשלה הבא שלכם.

כדי לפשט את הדברים אני אסביר את עיקרון הבחירה ללא הפסקה על שתי מפלגות בלבד, אבל זה פועל אותו דבר גם אם יש 15 מפלגות שמתמודדות בו זמנית. לצורך הפשטות גם נגיד שיש בדיוק 6 מיליון קולות אפשריים ולא 6.3 מיליון. כל בוחר, אם הוא לא מזייף הצבעות, מקבל קול אחד.

כעת ניקח דוגמה שמתאימה לסקרים הנוכחיים.

אם כחול לבן מקבלים 3 מיליון קולות, והליכוד מקבלים 3 מיליון קולות - אז יש לנו שוויון, תיקו. במצב כזה כל אחת תקבל 60 מנדטים, או בשמם האחר, 60 חברי כנסת.

איך הגענו לזה? הליכוד וכחול לבן קיבלו 50% מהקולות. 100%מהקולות שווים 120 חברי כנסת. אז אם קיבלת 50% מהקולות - בעצם קיבלת 60 חברי כנסת. סבבה? סבבה. 

עכשיו בואו נראה מה קורה אם מיליון מצביעי כחול לבן מחליטים שהם נעלבו ממה שביבי אומר על גנץ, ובתור מחאה הם לא ניגשים לבחור. הם פשוט לא יוצאים מהבית.

במקרה הזה לא יהיה שוויון. במקרה הזה לכחול לבן יהיו 2 מיליון קולות, ולליכוד עדיין יהיו 3 מיליון קולות. אבל הפעם ה-3 מיליון קולות של הליכוד לא שווים 50% מהקולות, אלא הם שווים 60% מהקולות, כי 3 מיליון מתוך 5 מיליון הם 60%. כלומר, הליכוד יקבל 60% מהמנדטים ויהיו לו 72 חברי כנסת, ולכחול לבן יהיו רק 48 חברי כנסת.

או במילים אחרות, תומכי כחול לבן שבחרו לא לנצל את זכות הבחירה שלהם בעצם גרמו לזה שביבי יהיה ראש הממשלה. או במילים אחרות, מצביע כחול לבן שלא הצביע בעצם כאילו שם פתק שעליו כתוב הליכוד בראשות נתניהו. 

תזכרו, בכנסת, כמו גם בחיים עצמם אם לא בחרת, אז בחרת את מה שאתה לא רוצה לקבל!

לכן אם יש מצביע של מפלגת ימינה שלא יצא לבחור, הוא בעצם בחר בביבי, כי איילת שקד תקבל פחות קולות מבחינת אחוזים מתוך סך כל הקולות ולכן ביבי יתחזק מולה במחנה הימין. 

הדוגמה הקלאסית לעיקרון בחירה ללא הפסקה היא אם ערביי ישראל יבחרו לא לצאת להצביע, אז באופן אוטומטי הם בעצם בחרו בביבי. כי בעקבות הבחירה שלהם לא לבחור - במקום שביבי יקבל 3 מיליון קולות מתוך 6 מיליון, הוא יקבל בדוגמה שראינו 3 מתוך 4.8 מיליון, מהסיבה הפשוטה שיש 1.2 מיליון בעלי זכות בחירה ערביים.

במקרה כזה ביבי יקבל 75 מנדטים.

כלומר, כל ערבי ישראלי שלא יצא לבחור בעצם בחר בביבי.

ככה זה עובד בדמוקרטיה. אם לא הצבעת, אז דווקא כן הצבעת - הצבעת למי שאתה לא רוצה. כי בגללך החלק של מי שאתה לא רוצה גדל באחוזים מתוך סך כל הקולות.

מדובר בנתון שרוב האנשים לא מודעים אליו.

ערביי ישראל מהווים 21% מהאוכלוסיה במדינה. מה שאומר שאם כל ערביי ישראל היו יוצאים להצביע, היו להם לפחות 24 חברי כנסת! לפחות.

בפועל יש להם רק 10 עד 12 חברי כנסת - מה שאומר שאחוז ההצבעה אצלם הוא הכי נמוך במדינה מבין כל שאר המגזרים.

או כמו שראינו, זה אומר שערביי ישראל שלא מצביעים בעצם מצביעים לביבי.

זה נתון ממש פסיכי. תקשיבו טוב. אם ערביי ישראל יוצאים להצביע או אפילו נוהרים לקלפיות באוטובוסים, השוויון בין כחול לבן לליכוד יישמר, בדיוק כמו שמראים הסקרים. 

אלא שבמסגרת השוויון הזה, שתי המפלגות יקבלו פחות מנדטים וערביי ישראל יעלו על חשבון שני הגושים.

במצב כזה התמונה תהיה כזאת: כחול לבן 48 מנדטים, הליכוד 48 מנדטים, ערביי ישראל 24 מנדטים.

הדבר הזה מבטיח שמפת הבחירות, הכנסת והשלטון בישראל תשתנה לעולמים בתוך יממה אחת.

מדובר בנתון שכמעט אף אדם לא שם לב אליו.

מי שכנראה כן מודע לנתון הזה הוא ביבי עצמו. לא במקרה בבחירות הקודמות הוא שלח צוותים עם מצלמות לקלפיות רק בישובים הערביים, וכעת לפי הפרסומים, הליכוד גייס "סיירת נשים" שתצא לקלפיות לבדוק מצביעות ערביות. 

המטרה של ביבי ברורה – להרתיע בוחרים ערביים מלהגיע ולהצביע. ככל שיצביעו פחות ערבים - ביבי מקבל יותר מנדטים. 

זה כל כך פשוט. כל ערבי שלא מצביע בעצם שם בקלפי פתק שכתוב עליו מחל. מעניין, אה?

אנחנו בפרק 2 של המדריך לבוחר - אז קבלו את 8 העקרונות שחשוב שכל אזרח במדינה יכיר ממש טוב.

עיקרון מספר 1: יש לך זכות לבחור. תנצל אותה.

עיקרון מספר 2: אם לא תבחר ולא תצביע, אתה בעצם תצביע למי שאתה לא רוצה שייבחר.

עיקרון מספר 3: במדינה דמוקרטית, הדרך להביע מחאה נגד דרך מסוימת או תמיכה בדרך אחרת היא להצביע ביום הבחירות. לכן גם אם אתה מתוסכל או מיואש או חושב שאין סיכוי לשאיפות שלך - הצעד הראשון והנכון הוא להצביע. 

עיקרון מספר 4: לפעמים אדם חושב שהוא לא משפיע, אז הוא אפילו לא ניגש להצביע, מה שגורם לו באמת להיות חסר השפעה חיובית.

עיקרון מספר 5: אם אתה חושב שאתה לא משפיע, זה רק בגלל ששכנעו אותך שאין סיכוי, שמצב הסקרים קשה, שהמצב כבר אבוד, שאתה קטן וחלש, שבכל מקרה אין הרבה שבוחרים בצד שלך. חשוב שתדע שבלי קשר לטובת מי אתה, כל זה הוא לא האמת. התחושות והמחשבות האלה רק אומרות שאתה היית קורבן לקמפיין שיווק ארוך טווח ששכנע אותך שזה המצב.

עיקרון מספר 6: האמת היא שאתה או את משפיעים על עתיד המדינה שבה אתם חיים. הבחירה שלך משמעותית לכולם, אבל בעיקר עבורך. אם אתה תצביע - אתה תשפיע.

עיקרון מספר 7: אם תספר לאנשים אחרים שאתה מצביע - אתה תשפיע כפליים, כי אתה תעניק גם להם תקווה שיש להם יכולת השפעה.

עיקרון מספר 8 שהוא הקטע הכי טוב: אם אתה תצביע, אתה תרגיש שעשית משהו למען העתיד שלך. אתה תרגיש שאתה לא גרגר חול שרק אחרים מחליטים עליו. ואתה תשים לב שאתה הרבה פחות מקטר. כי מי שיותר עושה - פחות מתלונן. 

לפני סיום יש לי כמה בקשות. הדבר הראשון והכי חשוב, לכתוב לי בתגובות למטה דני, אני הולך להצביע!

הדבר השני, לשתף את הסרטון הזה. המטרה שלי שכל האנשים במדינה והבוחרים של כל המפלגות יראו את הפרק הזה של המדריך לבוחר, כדי שנתחיל להפסיד בתחרות הקיטורים ונתחיל לנצח בתחרות החיים. 

והדבר האחרון, אם אין לכם עותק של הספר החדש שלי 'סודות השיווק של ביבי', חובה, חובה, חובה להזמין עותק עכשיו. זאת לא בחירה - זאת חובה. זאת המתנה הכי טובה שתוכלו לתת לעצמכם.

אפשר לגשת לחנות סטימצקי או צומת ספרים, או הכי פשוט להיכנס עכשיו לאתר BBbook.co.il

נכנסים לאתר, בוחרים, מזמינים, קוראים. נתראה בספר.