סודות השיווק של ביבי פרק 30

יציבות

סוד מספר 30. אז קודם כל, כמו שראינו, סודות השיווק של ביבי מאוד עוצמתיים, ויש עוד סודות שהוא משתמש בהם כדי להשיג את המטרות שלו להיבחר לראשות הליכוד, להיבחר לראשות הממשלה, להעביר דברים שהוא רוצה בארץ ובעולם. הוא עושה את זה ברמה מאוד גבוהה.

והסוד הזה הוא סוד מאוד-מאוד מיוחד שאנשים מפספסים אותו בענק, אבל כל בן אדם צריך לאמץ את הדבר הזה. יחד עם זאת, כמו שאמרתי, כל אחד צריך לבחור איך ליישם את זה. כי פוליטיקאים משתמשים בסודות לפעמים בצורה לא מוסרית או לא ישרה וכדומה. ואני ממליץ שאת כל אחד מהסודות תמיד אפשר ליישם גם בצורה ישרה וערכית ומוסרית. 

אז בואו נכיר את הסוד. הסוד נקרא יציבות בכל מחיר. יציבות בכל מחיר. סוד שיווקי ענקי, ונכיר אותו קצת לעומק.

כשאני אומר יציבות בכל מחיר, זה כמעט בכל מחיר כי יש לפעמים שהמחיר הוא יקר מדיי, כמו שאנחנו נראה בפוליטיקה, אבל השאיפה שלנו צריכה להיות להשיג כמה שיותר יציבות בעסק ובחיים, ואנחנו נראה את ההשפעות השיווקיות של זה. 

כמה חוקי טבע של וידיס בנוגע לשינויים. אחת - אנשים לא אוהבים שינויים. חשוב להבין את זה, אנשים לא אוהבים שינויים.

זה אומר שאת גולשת בפייסבוק והם משנים את הממשק, זה מוריד את הגולשים בפייסבוק. אנשים לא אוהבים שינויים.

זה אומר שיש דרך שאת רגילה לנסוע מהבית לגן של הילדים, ועכשיו חסמו את הדרך ויש שינויים – זה מבאס אותך ומבלבל לך את כל המצב.

גם שינוי מחיר, אנשים לא אוהבים שינויים, פשוט קשה לאנשים עם שינויים.

זה מה שהזכרת על פייסבוק. לא רק פייסבוק עושים את זה, אלא כולם עושים את זה, עושים מלא שינויים. וגורמים למלא נזקים. אבל למה הם עושים את זה?

קודם כל, יש כאלה שיש להם הפרעה בלתי נשלטת לעשות כל הזמן שינויים. יש הרבה אנשים כאלה שיש להם דחף לשינויים. שזאת הפרעה שגורמת לאינסוף נזקים.

פייסבוק לא יכולים להרשות לעצמם לתת לזה שהדחפים שלהם ישתלטו עליהם.

אתה חכם וצודק. יחד עם זאת, גם פייסבוק מנוהלת על ידי אנשים, ואנשים פועלים לפי דחפים שלהם, ואז הם עושים את זה למרות שזה לרעתם. מצד שני, הם עושים כל מיני דברים שהם צריכים גם לחדש דברים שהם כל הזמן מתפתחים וגם להגן מכל מיני רובוטים שעושים פעולות, אז הרבה מהשינויים זה כדי למנוע מהרובוטים לעשות פעולות שיהיה ספאם בפייסבוק. אז איך עושים רובוט? הוא מדמה פעולה אנושית ואז הוא חוזר עליה מלא פעמים. ככה עושים ספאם. אז מה הם עושים? הם בכוונה משנים דברים, כדי שהתוכנה שהשקעת בה לעשות את הספאם כבר לא תעבוד. אז הם צריכים לשנות מלא פעמים, אבל זה פוגע בגולשים.

אז אנשים לא אוהבים שינויים - חשוב להבין את זה. זה לא טוב לאנשים שינויים.

דבר שני, אנשים פוחדים משינויים. שינויים מפחידים אנשים. כשילד הולך מגן לבית ספר, זה מאוד מפחיד, מבית ספר לחטיבה זה מפחיד, מחטיבה לתיכון זה מפחיד. כשצריכים לעבור עיר או עוברים מדינה, זה מפחיד.

חוק מספר 3, אנשים רוצים את הידוע והמוכר. כמה שיותר ידוע ומוכר. זה מרגיע מאוד בדרך כלל ונותן ביטחון עצמי מאוד גבוה. לכן אם ניקח כיתה בבית ספר או אפילו פה באולם, תשימו לב, רוב האנשים מגיעים לפה שנתיים-שלוש ומתיישבים באותו כיסא שנתיים ושלוש. באופן טבעי ובלתי נשלט.

בגלל זה בבתי ספר ובגנים יש מקומות קבועים. -נכון, זה נותן מאוד יציבות לילדים. זה מאוד טוב, כן. 

אנשים בדרך כלל מתחילים שגרת יום - גם אם היא רעה, גם אם זה פוגע בהם, גם אם זה מזיק להם כלכלית – עדיין הם עושים את אותה שגרה כל הזמן. למה? כי אנשים רוצים את הידוע והמוכר.

ארבע - אנשים יעדיפו אפילו מנהיג גרוע וכושל מאשר מנהיג לא צפוי. בפוליטיקה, בעסקים, בוועד בית, בראש עיר, אנשים מעדיפים אפילו מישהו שהוא גרוע וכושל מאשר משהו לא צפוי ולא ידוע. 

יכול להיות שבגלל זה ביבי כבר כל כך הרבה זמן? זה חלק, סוד מטורף שלו שהוא דואג ליציבות, תכף נראה, הוא פשוט אשף בלדאוג ליציבות. ובגלל זה הוא פשוט נשאר. גם אפילו אנשים שנהיה להם יותר רע מצביעים לו יותר. הוא כל הזמן מפחיד לגבי הדבר הזה. הוא גם מפחיד משינויים וגם עושה, תכף נראה, פעולות שמבטיחות את היציבות. והדבר הזה מבטיח לו את הכיסא הרבה מאוד שנים.

ואנשים לא אוהבים הפתעות. רוב האנשים פשוט לא רוצים להיות מופתעים. זה מלחיץ אותם, זה מזעזע אותם, זה גורם להם לחוסר נוחות. אנשים לא אוהבים הפתעות.

אז עכשיו בואו נכיר איך ביבי דואג ליציבות כמעט בכל מחיר או בכל מחיר. כי ביבי מבין את זה שכדי לשווק לאנשים הוא צריך לדאוג ליציבות. אם יש חוסר יציבות, לא יצביעו לביבי. ועכשיו אתם תבינו הרבה מהלכים שהוא עושה במדינה כדי להשיג מהם תועלת שיווקית על ידי להבטיח יציבות.

יש כאלה שיגידו שאנחנו משלמים מחיר יקר מדיי עבור היציבות שהוא משיג כי היציבות משרתת אותו מאוד, וכל אחד יכול לבחון עבור עצמו אם המחיר סביר או שהמחיר מופרז מדיי. כי יציבות זה ערך עליון, אבל יש מחיר שבו זה הופך להיות כבר לא כדאי או יקר מדיי. אבל בשורה התחתונה, ביבי זוכה ככה בהמון קולות. אחד נקודה כמעט אחד מיליון מצביעים, שרובם בזכות היציבות או בגלל היציבות או רק בגלל היציבות. 

בואו נראה, למה ביבי לובש תמיד אחת משתי העניבות? או אדומה או כחולה. קוראים לזה יציבות. תשימו לב, הוא כל הזמן מופיע, זה לא שחסר לו כסף או שחסר לו מי שיתרום לו עניבות. לא חסרים לו חברים שיתנו עניבות, אבל הוא מופיע עם שני צבעים של עניבות. אדום או כחול.

מארק צוקרברג לובש אותה חולצה כל יום. סטיב ג'ובס, זכרו לברכה, הופיע כל הכנסים עם אותה הופעה. בן אדם מולטי מיליארדר מופיע בטישרט וג'ינס, אותו דבר כל החיים. יציבות. 

למה ביבי לא נותן לצה"ל למוטט את שלטון החמאס? ככה הוא נותן יציבות בביטחון. גם חוסר ביטחון זה יציבות. זאת אומרת, אם הוא ייכנס עכשיו, לא יהיה שלטון חמאס - משהו אחר יהיה. יהיה בלאגן, יהיה כאוס, יהיה משהו - זה חוסר יציבות. חוסר יציבות, בדיוק, לא לשנות.

חוסר יציבות מבריח הצבעות. לא לשפר, לדאוג לסטטוס קוו, שהכל יישאר כמו שהוא.

למה ביבי נותן לחרדים כל מה שהם רוצים בכל תחום? מה שהם אומרים הם מקבלים. למה הם מקבלים כל דבר מה שהם רוצים? כי יש לו יציבות בהרכבת ממשלה. יש לו מספר קבוע של מנדטים שנותנים לו חברי הכנסת החרדים, לא משנה מה יקרה. כל מה שהם רוצים הם מקבלים.

למה ביבי נותן לטייקונים להרוויח הרים של כסף על חשבון האזרחים? למה הם מרוויחים מהגז, מרוויחים מתקשורת, מרוויחים ממונופולים, מרוויחים מסים מזרים. כן, זה המחיר שמשלמים, שאנחנו משלמים על זה, אבל למה? כן, אבל למה? הוא מבטיח יציבות כלכלית. אם הם משקיעים כמה שהוא רוצה, נותנים תנאים איך שהוא רוצה, אין זעזועים - זה טוב לבחירות. חוסר יציבות מזיק לבחירות, יציבות מביאה קולות.

אבל איזו יציבות הוא נותן אם הוא נותן להם? גם יציבות גרועה זו יציבות. עדיף יציבות גרועה מבחינה שיווקית. למדינה זה גרוע, לאזרחים זה גרוע, אבל עבורו שיווקית, עדיף יציבות גרועה מאשר מצב טוב לא יציב. 

למה ביבי לא עושה שינויים משמעותיים ופורצי דרך? עשרים ושלוש שנה הוא בהנהגה לסירוגין, למה הוא לא עושה שינויים בבתי חולים? מישהו שמע על פתיחת בית חולים חדש ב-23 שנה? ממשלת ישראל ב-23 שנה האחרונות סוגרת בתי חולים. האוכלוסיה גדלה, וסוגרים בתי חולים, לא פותחים. מישהו שמע על שינויים פורצי דרך בתחבורה, חוץ מהרכבת הקלה שזה נפלא, אני מקווה שהיא תהיה מתישהו.

אפילו עדיף יציבות גרועה מאשר חוסר יציבות - גם אם היא טובה. במערכת החינוך כמעט ואין שום שינוי, אין שינוי לטובה כמעט 20 ומשהו שנה. אין דברים חדשים, אין פריצות דרך, אלא אם כן אלה יוזמות פרטיות של מישהו.

מה זה? חוק הלאום זה חדש. כן, הוא חדש, אבל הוא ממשיך קו מאוד יציב של הסלמה כל הזמן, של שלילת זכויות אזרח וכדומה. זה קו יציב שהולך 20 שנה של החמרה בזה. אבל גם את זה לא עושים בזעזוע, לא ביום אחד, אלא עושים את דעת הקהל לדבר הזה. שולטים בטלוויזיה, בתקשורת, מתחילים להסביר שנים איך ערבים הם בעיה, איך דרוזים הם בעיה, איך זה בעיה, איך חוסר נאמנות, שוטפים את המוח - ואז מעבירים את זה אחרי שזה מאוד יציב הדעות האלה. 

במצב העוני אין שום שינוי או פריצת דרך 20 שנה. העשירונים 5 ומטה, למי הם מצביעים הכי הרבה? לביבי. הכי הרבה מצביעים לביבי יש מהאנשים שבמצב הכי גרוע. אבל יש להם יציבות. הם לא צריכים לפחד פתאום שיש להם יותר כסף, יותר תנאים, מצב יותר טוב, יש להם יציבות. 

יציבות, לא לשנות כלום - זו השיטה. והשיטה הזאת מייצרת בחירות, קולות, כנסת וראשות ממשלה.

למה ביבי לא עושה שום תהליך מדיני? עשרים ושלוש שנה אין תהליכים מדיניים. סליחה, היה כשהוא היה ראש ממשלה ב-96, ואז הוא הפסיד את הבחירות - ומאז אין. למה מאז שהוא הפסיד ב-96 אין תהליכים מדיניים? זה לא שיש תהליך מדיני טוב או רע. זה לא שמשהו בגישת ימין או שמאל.

מי חושב שביבי הוא ימני? מי חושב שהוא שמאלי? מי לא חושב? מי לא יודע? הוא כלום. לא שהוא כלום בתור בן אדם, הוא כלום מבחינת תהליך מדיני. אין לו דעות מדיניות, כי גם אם יש לו, הוא דואג שהמצב יישאר כמו שהוא בלי שינויים. לכן אין שום תהליך מדיני משום סוג. 

למה אין שום התקדמות לעבר שלום? הרי אין מישהו שלא רוצה שלום. גם איך קוראים לאלה שמהימין הקיצוני? בן גביר, גם הם רוצים שלום. כל אחד בתנאים שלו, אבל גם הם רוצים שלום. ביבי לא עושה שום פעולה לשלום. למה? עדיף יציבות. כי אם עושים שלום, פתאום יש דעות, יש הפגנות, יש אולי פיגועים, יש אולי תנאים, יש ישובים - שומר על יציבות. לא להזיז שום דבר מהמקום לשמור על הקיים, אפס שינויים.

למה ביבי מוכן שיישובי הדרום יספגו טילים, בלונים, שריפות וחיי זוועה? ככה היה תמיד. -לא היה תמיד. זה 20 שנה. כן, אבל למה? הוא רוצה יציבות. כדי לשנות את זה צריכים לעשות דברים לא יציבים. צריכים מלחמה גדולה, צריכים שינויים גדולים, צריכים תהליך שלום, צריכים משהו לשנות. שינוי לא טוב בשיווק. 

סיפרתי לא פעם. יש ממרח אנשובי בשפופרת צהובה, היה במדינת ישראל במשך 40 שנה. ובשפופרת הצהובה הייתה לשונית באדום - חדש. ארבעים שנה היה כתוב על אותה שפופרת חדש. ארבעים שנה. 

למה תושבי חוטף עזה מצביעים לביבי בהמוניהם? רוב תושבי חוטף עזה מצביעים ביבי. למה? גם הם רוצים יציבות. מבחינת אנשים, יציבות גרועה מאשר חוסר יציבות טובה. בשביל זה אנשים מעדיפים להרוויח פחות כסף אבל בטוח, מאשר להסתכן במשהו חדש.

למה רוב בעלי העסקים לא מפרסמים? הם יגידו, מה, אולי הפרסום לא יעבוד, הוצאתי כסף. רוצים יציבות. אפילו יציבות רעה מתקבלת מבחינתם באהבה לביבי. העיקר יציבות. 

למה ביבי לא עושה בנייה מסיבית בשטחים? הרי הוא ראש ממשלה ימני בממשלה ימנית. למה אין בנייה מסיבית בשטחים? למה ביבי לא מספח שטחים למדינת ישראל? הוא רוצה יציבות. זה כל מה שהוא רוצה. יציבות. 

למה ביבי הטיף, נאם ותקף את יצחק רבין זכרו לברכה על הסכמי אוסלו? כולל תהלוכה שרבין במדי בוגד ואויב הציונות. כן, והכל, מדי ס''ס. ו-23 שנה הוא בשלטון בתקופות שונות, ולמה הוא לא ביטל את הסכמי אוסלו עד היום? אם זה לא טוב וזה גרוע, וזו בגידה וזה אויב הציונות, למה מעולם הוא לא ביטל אף סעיף אחד בהסכמי אוסלו. סעיף, לא הסכם, שורה אחת. אם זה כל כך גרוע. כי מה שביבי רוצה זה יציבות.

ביבי רוצה יציבות, זה מה שמעניין אותו. לא ימין, לא שמאל - יציבות לפני הכל. למה? יציבות בוחרים. יש מחאה חברתית? חייבים להפסיק אותה, מחאה זה חוסר יציבות. לא משנה כמה זה יעלה, כולל להביא את גלעד שליט עבור שוחד לחמאס מיידית. צריך יציבות. 

מצביעי ביבי יודעים בדיוק מה הם יקבלו. אין להם הפתעות, הם יודעים למה לצפות. ומבחינתם, ביבי הוא כמו הסטיקר הישן שהיה על חברון, מאז ולעולם.

יציבות זאת שיטת שיווק שכל עסק חייב לאמץ לעצמו, כל משפחה חייבת לאמץ לעצמה. רק צריכים כל אחד להחליט מה תג המחיר שאתה מוכן בשביל יציבות. זה כל ההבדל. 

ביבי, הוא מבין את הערך הזה, והוא נלחם על זה בכל מחיר. אנחנו יכולים לשפוט האם המחיר זול או יקר מבחינתנו, כי אנחנו משלמים אותו, אבל כל אחד צריך להשתמש בשיטה הזאת.

זה לא שמישהו יכול להגיד פריבילגיה - טוב, אז לא. כולם צריכים את זה. עדיף מנהיג כושל, מנהל כושל, עסק כושל, מאשר מנהיג לא צפוי. יציבות זה ממש שם המפתח. 

ביבי, כמו שאמרתי, מוכן לשלם כל מחיר, במיוחד אם מי שמשלם את המחיר זה לא הוא. אז הוא מוכן לשלם כל מחיר שהוא לא משלם אותו, אלא סחבק, סחבקית והחבר'ה משלמים - העיקר לשמור על יציבות. 

עוני קבוע זה יציבות. שגרת אזעקות צבע אדום זו יציבות. יציבות אפילו גרועה ונוראית גורמת לאנשים לבחור בך כי הם לא אוהבים שינויים.

צריך להבין, אנשים שונאים שינויים, ולכן כמה שאתה נותן יותר יציבות - יצביעו לעסק שלך ולך.

כמו שרועי אמר בחוכמה, מקדונלדס אותו לוגו כמעט 50 שנה הוא לא מודרני, הוא לא מתקדם, הוא לא נחשב עיצובית טוב, הוא רק מביא יציבות.