פרופסור יורם יובל משתף על הספר סודות השיווק של ביבי

עכשיו, לפני שנעבור לסוד הבא אני רוצה להזמין אורח יקר, חשוב ומדהים, שלא סיפרתי לו עד עכשיו, אבל סבתא שלו - קודם פגשתם את אימא שלי - אז סבתא שלו הייתה המורה של אימא שלי. כן, סבתא שלו הייתה המורה של אימא שלי.

והוא עצמו, אני לא צריך להכביר במילים, אני לא חושב שיש הרבה אנשים במדינה שלא מכירים אותו, את פרופסור יורם יובל, אז קבלו אותו. 

עכשיו, לפני שיורם ידבר, אני רוצה להגיד משהו, וזה משהו ממש חשוב. במדינת ישראל יש המון סלבריטיז, המון פרופסורים, המון אנשי רוח, המון מצליחנים, אבל יש להם בעיה. אתם יודעים מה הבעיה? אין להם עמוד שדרה. 

יש להם דעות כל עוד הם לא צריכים לבטא אותן בפומבי וזה לא יכול לסכן אותם. זאת אומרת שיותר חשוב להם לדאוג לעצמם מאשר לדאוג למדינה, ובשביל זה הם מוכנים לספוג מלא דברים שיהיו לרעת המדינה ולרעת מה שהם מאמינים בו – העיקר שלהם לא ייגרם נזק והם לא יראו שום מהומה. 

לעומת זאת, האיש המדהים הזה שם את כל הקריירה שלו, את כל היוקרה שלו, את כל הפרנסה שלו, את כל מה שיש לו בחיים לטובת משהו שהוא מאמין. 

זה לא משנה אם אתה בצד שלו, אם אתה בצד נגד, אבל לראות מישהו שפשוט אכפת לו מהמדינה לא במילים אלא במעשים, שיסכן כל מה שיש לו כדי לקדם רעיון שהוא מאמין שהכי טוב למדינה - אני חושב שזה בפני עצמו ראוי להערצה מטורפת.

לפחות יש לך את ההערצה האינסופית שלי, ואני חושב שמגיע לו על זה.

דני, אני רוצה שכולכם תהיו עדים. דני, יש לי בקשה אליך. אני מבקש שאתה תספיד אותי. אני מבקש שדני יספיד אותי כי כאלה מילים אני לא... 

עכשיו תקשיבו. מה שדני לא אמר לכם, ישנה נוסחה מתמטית מאוד מאוד פשוטה, אוקי? הנה הנוסחה.

אומץ + שכל = קונסטנט. אוקי? אומץ + שכל זה מספר קבוע, אוקי?

יותר אומץ - פחות שכל, יותר שכל - פחות אומץ.

בשבוע-שבועיים האחרונים אני מסתובב בארץ ישראל, ואנשים אומרים לי, "תשמע, אתה מה זה אמיץ." ואני שומע, "תשמע, אתה מה זה אידיוט."

חברים, ישנו סרט מאוד ישן, שזה סרט על פוליטיקה. הוא מתקופת ה'גרייט דיפרשן', שזה המשבר הכלכלי הגדול בארצות הברית. הסרט הזה שמו MR SMITH GOES TO WASHINGTON מר סמית נוסע לוושינגטון.

וזה בעצם סיפור על איש תמים שאין לו שום הבנה בשום דבר, אבל איש ישר, שבגלל סדרה של טעויות מגיע להיות סנטור בוושינגטון. ואז הוא מגלה את המכונה המשומנת שדני מדבר עליה וחשף את סודותיה בצורה כל כך יפה פה בספר, והוא מתחלחל.

ובאיזשהו שלב הוא מבין שהאידיאלים שאיתם הוא הגיע לוושינגטון - אין לו צ'אנס, אין לו סיכוי. ואז קורה דבר מאוד משונה. 

הוא מתחיל להילחם עוד יותר, ובאיזשהו שלב האנשים שנלחמים נגדו אומרים לו: "אתה מבין הרי שהמטרה שלך היא אבודה." ואז הוא אומר את המשפט היפהפה: "המטרות היחידות ששווה להילחם עליהן הן מטרות אבודות."

עכשיו תראו, יש פה איזה משחק כי אני לא צריך לספר לכם, בסרט הזה יש סוף טוב, אוקי? בסופו של דבר, הוא לוקח, בסופו של דבר, הוא מצליח לקחת.

אבל אני חושב שהדבר שצריך להבין, ופה אני גם אסיר תודה לדני שלימד אותי כל כך הרבה דברים חשובים. באמת, אני למדתי לא רק על ביבי, אלא באמת על החיים וגם עליי. 

כשאני עומד ומדבר איתכם, בעצם מה שהייתי צריך לעשות זה לשבת ביניכם כי בפירוש אתה מורה שלי. ואתה יודע, זה כיף גדול. צריך להגיד. ומכל מלמדיי השכלתי, אוקי?

עכשיו, אני רוצה להגיד לכם עוד דבר לפני שאני יורד מפה. ישנו עוד משפט יפהפה שאני מציע לכם להגיד, ואז תבינו למה אני מפסיק לדבר.

תקשיבו, יש משפט יפהפה, הוא מיוחס לדלאי למה. אני לא יודע באמת מי אמר אותו, אבל הוא מיוחס לדלאי למה. הנה המשפט, אוקי?

כשאתה מדבר, אתה רק חוזר על מה שאתה כבר יודע. אבל אם תקשיב, אולי תלמד משהו חדש.

אז אני גמרתי לדבר, ואני מבקש ללמוד משהו חדש.

דני, תודה באמת, עזרת לנו, עזרת למדינת ישראל. אני חושב שגם לביבי עזרת כי אני רואה פה קריירה שנייה. 

אם מישהו עוד לא יודע, יורם פתח ערוץ. גם אתר אינטרנט, גם ערוץ יוטיוב וגם פייסבוק חדש שנקרא bibi-tv.com ששם הוא חולק את ההבנות שלו והראייה שלו לגבי המדינה, מה צריך לקרות ויותר חשוב, איך.

ומה שהכי מדהים, שכל הדברים האלה נעשים פשוט דרך ערכים. אין לו אינטרס כספי בזה, נהפוך הוא. כמו שראינו, הוא מפסיד מזה כספית, הוא משקיע מזה כספית, פשוט יש בית ספר לערכים. ואם מישהו עוד לא עוקב וצופה - שיעשה את זה מהר, זאת מתנה גדולה.

תודה, צדיק. תודה לכם.